NBEMS – Narrow Band Emergency Messaging System

W działaniach operacyjnych  Bydgoskiej Sieci Łączności Kryzysowej RBnet z sukcesem stosujemy technologię SSTV do przesyłania obrazu, lecz nie tylko ta emisja może nam ułatwić prowadzenie skutecznej łączności z przesyłaniem informacji innej niż foniczna w czasie ćwiczeń, czy realnej sytuacji kryzysowej.

Jakiś czas temu powstał zestaw aplikacji pozwalający na wykorzystanie emisji cyfrowych do działań w zakresie ogólnie pojętej łączności kryzysowej. Autorem projektu jest David Freese W1HKJ, a sam projekt został nazwany Narrow Band Emergency Messaging System (NBEMS) i składa się z szeregu aplikacji działających pod jednym z trzech systemów operacyjnych (Windows,Mac,Linux).

W związku z tym, że jako RBnet kładziemy nacisk na funkcjonalne i proste rozwiązania technologiczne nadające się do pracy w terenie w sytuacjach ad hoc – skupimy się na jednej aplikacji rozwijanej przez Johna VK2ETA i pracującej pod kontrolą systemu Android. Dzięki temu zdobywamy narzędzie pozwalające operować emisjami cyfrowymi z pominięciem jakiegokolwiek interfejsu pomiędzy naszym TRX i urządzeniem mobilnym (smartfon, tablet) z Androidem (podobnie jak to robiliśmy z SSTV Encoderem i Robot36.

AndFlMsg bo tak nazywa się aplikacja, pozwala na wysyłanie informacji wygenerowanych przy pomocy szerokiej gamy emisji cyfrowych, z których najbardziej użyteczną i najczęściej wykorzystywaną w działaniach sieci łączności kryzysowej jest MT-63 (autorstwa Pawła Jałochy SP9VRC) odporna na duży poziom zakłóceń.

Aplikacja jest dostępna tutaj: AndFlmsg_1.2.1_20170505

oraz pod adresem : https://sourceforge.net/projects/fldigi/files/AndFlmsg/

Zaletami aplikacji są gotowe szablony wiadomości, zgodne między innymi ze standardami IARU.

Nawiązaliśmy kontakt z Johnem VK2ETA i będziemy opracowywać polonizację aplikacji w najbliższym czasie, po to aby korzystanie z niej było znacznie łatwiejsze dla nieznających dobrze języka angielskiego. Osoby pragnące przetestować aplikację w wersji angielskiej zachęcamy do jej pobrania i zainstalowania.

Grzegorz SQ2RBY