Polski interfejs AndFlmsg 1.3.3

Mamy w końcu pierwszą spolonizowaną wersję testową aplikacji AndFlmsg do obsługi emisji cyfrowych z urządzeń mobilnych pracujących na systemie Android !!! 🙂 🙂

Dzięki ścisłej współpracy z autorem Johnem VK2ETA udało nam się doprowadzić do polonizacji aplikacji. Program testowany jest na kilku urządzeniach takich jak tablety i smartfony z różnymi wersjami systemu Android. Aplikacja doczekała się także drobnych zmian związanych z uprawnieniami w nowych wersjach systemów Android.

Wkrótce po dopracowaniu drobnych błędów w wyświetlaniu niektórych polskich słów, aplikacja będzie gotowa do udostępnienia w przestrzeni publicznej dla wszystkich. W celu zachęcenia do testów spolonizowanej aplikacji zamieszczamy kilka zrzutów ekranu.

Grzegorz SQ2RBY

Ćwiczenia RBnet „Zalew 2018”

Dziś Bydgoska Sieć Łączności Kryzysowej RBnet prowadziła ćwiczenia terenowe pod kryptonimem „Zalew 2018”.

Jezioro Koronowskie nazywane potocznie Zalewem Koronowskim jest zbiornikiem retencyjnym zbudowanym w latach 1951-1963. W miejscowości Tylna Góra nad Zalewem zlokalizowany jest Ośrodek Szkolenia SPPSP.

Celem głównym ćwiczeń „Zalew 2018” było skuteczne przekazanie tekstu, obrazu i komunikatu fonicznego z Ośrodka Szkolenia SPPSP do Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy.

Ćwiczenia realizowane były w godzinach: 10:30-12:30.

O godz. 8:00 Koordynator Bydgoskiej Sieci Łączności Kryzysowej RBnet – Grzegorz SQ2RBY, ogłosił za pomocą SMS, stan podwyższonej gotowości dla zespołów terenowych i poprosił o sprawne udanie się do wyznaczonych punktów, rozstawienie sprzętu i nasłuch na częstotliwości klubowej.

W przypadku terenowej stacji samochodowej przygotowanie do działania zajęło tylko kilka minut. Stacje z wysokimi masztami potrzebowały ok. 20 minut na ustawienie sprzętu do pracy. O 10:25 wszystkie zespoły potwierdziły gotowość do ćwiczeń.

Pierwsza Stacja terenowa RBnet /operatorzy: Zdzisław SP2DTW i Henryk SP2WH/ rozlokowała się w Tylnej Górze.

Druga Stacja terenowa RBnet /operatorzy: Edward SP2JP i Grzegorz SQ2RBY/ rozwinęła się w Koronowie.

Stacja łącznikowa RBnet na łodzi żaglowej /operator Andrzej SP2BPS/ patrolowała obszar Jeziora Koronowskiego pomiędzy Pieczyskami/Koronowem a Tylną Górą.

Trzecia Stacja terenowa RBnet /operatorzy: Robert SP2ROB, Sławomir SP2ST i Marcin SQ2DR/ zajęła stanowisko przy Szkole Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy przy ul. Glinki 86.

Stacja węzłowa RBnet /operator Marcin SP2SJ/ – zabezpieczenie i obsługa przemiennika w Bydgoszczy.

Stacja wspierająca /operator Adam SQ2BNT/ – wsparcie i obsługa zapasowego przemiennika w Bydgoszczy.

W ćwiczeniach RBnet „Zalew 2018” do przekazu tekstu i obrazu wykorzystano NBEMS – Narrow Band Emergency Messaging System – przy zastosowaniu programu AndFlmsg bez interface’u pomiędzy telefonem a radiostacją. Podobnie było w przypadku emisji SSTV i aplikacji SSTV Encoder i Robot36.

Wszystkie stacje pracowały wyłącznie na zasilaniu akumulatorowym. 🙂 🙂

Cele stawiane dzisiejszym ćwiczeniom zostały osiągnięte, a wszystkie postawione zadania efektywnie zrealizowane, za co Koordynator RBnet i Zarząd Radioklubu serdecznie uczestnikom dziękują!  🙂 🙂

Odebrane przez Sławomira SP2ST

Odebrane przez Roberta SP2ROB

Odebrane przez Marcina SQ2DR

Odebrane przez Marcina SP2SJ

 

Rekordowa krótkofalarska misja balonowa :-)

W ramach 9. edycji Nocy w Instytucie Lotnictwa koledzy z Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej – SP5MASR i SP5YAM – Klubu Łączności przy LO im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie, wypuścili balon stratosferyczny z radiosondą.

Tak ogromnego sukcesu misji pewnie nawet sami organizatorzy się nie spodziewali! 🙂 🙂

Doskonale wyważony balon przemienił się we floatera – ustabilizował swój lot na wysokości ok. 31km i tak leciał i leciał… 🙂

Krótkofalarski balon SP5MASR z sondą RS pobił rekordy w długości lotu – ponad 12,5 godziny /tracker pracował 18 godzin/ i w ilości poprawnie zdekodowanych ramek – 6366.

To była niesamowita, pełna emocji misja balonowa! Lot zakończył się dziś rano! 🙂

Dziękujemy organizatorom za wspaniałą krótkofalarską przygodę!

 

PSKMAIL serwer SN2RB – testy uruchomieniowe

Dziś przeprowadziliśmy testy uruchomieniowe systemu PSKMAIL w paśmie 2m. 🙂

Serwer SN2RB, który uruchomiliśmy będzie w najbliższym czasie obiektem wielu prób i eksperymentów mających na celu zoptymalizowanie jego stabilności oraz zaimplementowanie takiej ilości funkcji, która pozwoli na maksymalne wykorzystanie jego mocy obliczeniowej oraz lokalizacji systemu antenowego, wraz z którym będzie pracował.

W chwili obecnej uruchomiona została tylko usługa najważniejsza, czyli możliwość wysyłania wiadomości email. Oprogramowanie klienckie jest dostępne na prawie wszystkie platformy systemowe; jedna z aplikacji napisana w Javie – Jpskmail świetnie pracuje w systemach Windows i Linux. 🙂

W związku z naszym zainteresowaniem rozwiązaniami mobilnymi, wykorzystujemy kolejną aplikację na systemy Android autorstwa Johna VK2ETA o nazwie AndPskmail

Terminale FLDIGI oraz PSKMAIL_SERVER

 

Pierwszy email  🙂 wysłany z aplikacji AndPskmail za pomocą radia ręcznego /interfejs akustyczny/ przez  serwer SN2RB na konto pocztowe sq2rby[at]wp.pl.

Pokładamy w tym systemie dość duże nadzieje, związane z wykorzystaniem AndPskmail w łączności kryzysowej na obszarze naszego miasta i gminy do przekazywania istotnych informacji dla służb profesjonalnych i Wydziału Zarządzania Kryzysowego w wygodnej formie wiadomości email.  🙂 🙂

Grzegorz SQ2RBY

NBEMS – Narrow Band Emergency Messaging System

W działaniach operacyjnych  Bydgoskiej Sieci Łączności Kryzysowej RBnet z sukcesem stosujemy technologię SSTV do przesyłania obrazu, lecz nie tylko ta emisja może nam ułatwić prowadzenie skutecznej łączności z przesyłaniem informacji innej niż foniczna w czasie ćwiczeń, czy realnej sytuacji kryzysowej.

Jakiś czas temu powstał zestaw aplikacji pozwalający na wykorzystanie emisji cyfrowych do działań w zakresie ogólnie pojętej łączności kryzysowej. Autorem projektu jest David Freese W1HKJ, a sam projekt został nazwany Narrow Band Emergency Messaging System (NBEMS) i składa się z szeregu aplikacji działających pod jednym z trzech systemów operacyjnych (Windows,Mac,Linux).

W związku z tym, że jako RBnet kładziemy nacisk na funkcjonalne i proste rozwiązania technologiczne nadające się do pracy w terenie w sytuacjach ad hoc – skupimy się na jednej aplikacji rozwijanej przez Johna VK2ETA i pracującej pod kontrolą systemu Android. Dzięki temu zdobywamy narzędzie pozwalające operować emisjami cyfrowymi z pominięciem jakiegokolwiek interfejsu pomiędzy naszym TRX i urządzeniem mobilnym (smartfon, tablet) z Androidem (podobnie jak to robiliśmy z SSTV Encoderem i Robot36.

AndFlMsg bo tak nazywa się aplikacja, pozwala na wysyłanie informacji wygenerowanych przy pomocy szerokiej gamy emisji cyfrowych, z których najbardziej użyteczną i najczęściej wykorzystywaną w działaniach sieci łączności kryzysowej jest MT-63 (autorstwa Pawła Jałochy SP9VRC) odporna na duży poziom zakłóceń.

Aplikacja jest dostępna tutaj: AndFlmsg_1.2.1_20170505

oraz pod adresem : https://sourceforge.net/projects/fldigi/files/AndFlmsg/

Zaletami aplikacji są gotowe szablony wiadomości, zgodne między innymi ze standardami IARU.

Nawiązaliśmy kontakt z Johnem VK2ETA i będziemy opracowywać polonizację aplikacji w najbliższym czasie, po to aby korzystanie z niej było znacznie łatwiejsze dla nieznających dobrze języka angielskiego. Osoby pragnące przetestować aplikację w wersji angielskiej zachęcamy do jej pobrania i zainstalowania.

Grzegorz SQ2RBY

Udane testy NBEMS w trudnym terenie

Bydgoska Sieć Łączności Kryzysowej RBnet od tygodnia, codziennie wieczorem o 20:30 prowadzi testy przesyłania tekstu i obrazu w NBEMS.

Próby NBEMS – Narrow Band Emergency Messaging System są realizowane z wykorzystaniem programu AndFlmsg bez interface’u pomiędzy telefonem a radiostacją. 🙂

W niedzielne południe sieci RBnet przyszło się zmierzyć z bardzo dużym wyzwaniem i przeprowadzić próby w niezwykle trudnych warunkach: przewyższenia pomiędzy obiema lokalizacjami stacji terenowych jasno wskazywały, że łączność będzie teoretycznie niemożliwa. Lokalizacji stacji, zgodnie z założeniami tych ćwiczeń, nie można było zmienić…

Pierwsza Stacja terenowa RBnet /operatorzy: Jakub SP2OFS i Sławomir SP2ST/ zajęła stanowisko przy Szkole Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy przy ul. Glinki 86.

Druga Stacja terenowa RBnet /operatorzy: Edward SP2JP i Henryk SP2WH/ rozlokowała się nad Jeziorem Koronowskim w Miejscowości Tylna Góra, gdzie mieści się Ośrodek Szkolenia SPPSP.

Trzecia Stacja terenowa RBnet /operator Zdzistaw SP2DTW/ – QTH Nekla – stacja pośrednicząca w łańcuchu komunikacyjnym.

Czwarta Stacja terenowa RBnet /operator Robert SP2ROB/ – QTH Bydgoszcz – ogrody działkowe.

Stacja łącznikowa RBnet – dobry zasięg /operator Benedykt SQ2PVB/ – QTH Bydgoszcz.

Kilkugodzinne próby wykazały, że tam gdzie łączności fonicznej FM na zadanym paśmie nie można zrealizować, z pomocą przychodzi Narrow Band Emergency Messaging System i pozwala na przekaz tekstu i obrazu.

Zebrane podczas wczorajszych ćwiczeń bezcenne doświadczenie pracy w niezwykle trudnych warunkach topograficznych, z pewnością przyczyni się do doskonalenia sztuki EmCom w kolejnych ćwiczeniach terenowych.

Wszystkim operatorom i uczestnikom ćwiczeń NBEMS serdecznie dziękujemy i do usłyszenia wieczorami o 20:30 na 145,225MHz FM i 144,500MHz FM.  🙂

 

 

RBnet w Ogólnopolskich ćwiczeniach łączności kryzysowej „Susza 2018”

SP EmCom PZK powierzył organizację i koordynację Ogólnopolskich ćwiczeń łączności kryzysowej „Susza 2018” Lubelskiej Krótkofalarskiej Sieci Ratunkowej /SP EmCom Lubelskie/.

O godz. 15:30 Koordynator Bydgoskiej Sieci Łączności Kryzysowej RBnet – Grzegorz SQ2RBY ogłosił za pomocą SP EmCom’owego systemu SMSowego stan podwyższonej gotowości i poprosił o nasłuch na częstotliwości 145,500MHz FM.  🙂

Scenariusz ćwiczeń „Susza 2018” zakładał, że od wielu tygodni brak opadów i panuje susza. Prognozowana jest fala upałów, a na dzień 29.09.2018 roku przewidywane są na terenie całego kraju duże opady deszczu, gradu do 4cm i silne porywy wiatru do 100 km/h. Możliwe braki dostaw prądu.

Celem ćwiczeń było:
1. Podnoszenie praktycznych umiejętności i kształtowanie proaktywnych zachowań w zakresie łączności kryzysowej.
2. Ćwiczenie wymiany informacji pomiędzy operatorami i koordynatorami, w ramach możliwości, przy wykorzystaniu przemienników krótkofalarskich na VHF.
3. Propagowanie w środowisku krótkofalarskim działalności SP EmCom, regionalnych i lokalnych sieci łączności kryzysowej.

O godz. 16:00 Zastępca koordynatora RBnet – Andrzej SP2CA przejął powierzone mu obowiązki i jako operator Stacji sztabowej SN2RB rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń w ćwiczeniach.

W Ogólnopolskich ćwiczeniach łączności kryzysowej „Susza 2018” w części lokalnej dla Bydgoszczy i powiatu, koordynowanej przez Bydgoską Sieć Łączności Kryzysowej RBnet udział wzięło 19 stacji:  🙂 🙂

  1. SN2RB – Stacja sztabowa RBnet, Andrzej SP2CA
  2. SQ2RBY – Koordynator RBnet – Grzegorz
  3. SP2JP – Stacja węzłowa RBnet – Edward
  4. SP2SJ – Stacja węzłowa RBnet – Marcin
  5. SP2ST – Stacja węzłowa RBnet – Sławomir
  6. SP2WH – Stacja węzłowa RBnet – Henryk
  7. SQ2FRB – Stacja węzłowa RBnet – Andrzej
  8. SP2INO – Kujawski Klub Łączności Kryzysowej /SP EmCom Kujawy/ – SQ2WSZ – Wojciech

Pozostałe stacje według kolejności zgłoszeń:

9. SP2DTW – Zdzisław
10. SP2KOW – Witold
11. SP2OFS – Jakub
12. SQ2PVB – Benedykt
13. SQ2DR/P – Marcin
14. SP2ROB – Robert
15. SP2BPS/2 – Andrzej
16. SP2MKR/M – Jan
17. SP4KE – Jarosław
18. SP2ONG – Waldemar
19. SP2SWR/M – Piotr

Zaznaczyć należy, że 6 stacji pracowało jak Stacje terenowe RBnet.

Stacja sztabowa przyjęła dwa zgłoszenia bardzo poważnych sytuacji kryzysowych, których negatywne skutki mogły zagrozić mieszkańcom Bydgoszczy i powiatu.

Na podkreślenie zasługuje doskonała współpraca i koordynacja działań pomiędzy RBnet a SP EmCom Kujawy – na samym początku ćwiczeń obie zaprzyjaźnione sieci prowadziły łączności na tej samej QRG 145,500MHz, co ze względu na dobre warunki propagacyjne, mogło prowadzić do zakłóceń w odbiorze lokalnej korespondencji w Bydgoszczy i Inowrocławiu. Stacje sztabowe: SN2RB i SP2INO błyskawicznie uzgodniły alokację na częstotliwości zapasowe. Dla RBnet to 145,225MHz.

Cele stawiane ćwiczeniom zostały także osiągnięte dzięki infrastrukturze sieci FM Kujawiak Network, która poprzez węzły Echolink spina znaczne obszary województwa kujawsko-pomorskiego. Przemiennik SR2BG służy do prowadzenia łączności na częstotliwości 145.725 MHz i jest połączony na stałe z svxreflectorem w Toruniu. Ukłony dla Waldka SP2ONG i Piotra SP2SWR. 🙂 🙂

Dzięki wykorzystaniu przemiennika SR2BG w sieci FM Kujawiak Network, Koordynator RBnet Grzegorz SQ2RBY aktywnie uczestniczył w całych ćwiczeniach.

Ważnym elementem ćwiczeń było wykorzystanie radiowego APRSu do monitorowania dyslokacji poszczególnych stacji.

Nowością w lokalnych ćwiczeniach RBnet były cyfrowe łączności C4FM prowadzone przez Henryka SP2WH i Sławomira SP2ST.

Równolegle do pracy na 145,500MHz i 145,225MHz prowadzono przekaz obrazów z miejsc zdarzeń kryzysowych na 144,500MHz w SSTV.

Tylko SP2ST – Stacja węzłowa RBnet – wykorzystywała kablowe połączenie pomiędzy radiostacją a komputerem. Wszystkie stacje terenowe nadawały i odbierały obrazy bez korzystania z interface’u.

Ogromne podziękowania dla naszych doborowych drużyn terenowych: M&M Team: Marcin SQ2DR i Marcin SP2SJ oraz B&B Team: Benedykt SQ2PVB i Robert SP2ROB.

W drugiej części ćwiczeń, zgodnie z harmonogramem, przeznaczonej wyłącznie dla stacji sztabowych, Andrzej SP2CA jako operator SN2RB złożył raport stacji Net Control SP8LKSR w paśmie 80m.

SSTV

Odebrała Stacja węzłowa RBnet – SP2ST Sławomir

Odebrała stacja SP2ROB – Robert

Odebrała stacja SP2SJ – Marcin

Odebrała stacja SQ2PVB – Benedykt

Odebrała stacja SQ2DR – Marcin

Odebrała stacja SP2OFS – Jakub

 

 

Prawdziwa uczta dla miłośników krótkofalarskich balonów stratosferycznych :-)

Takie „Balonowe Święta” mamy tylko kilka razy w roku!
Z okazji Małopolskiej Nocy Naukowców 2018, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach, klub SP6ZWR oraz klub SP9MOA z Niepołomic zorganizowali wspólną misję balonową.
Do stratosfery został zabrany nadajnik SSTV 144.500 (Scottie1)

i dwa nadajniki lokalizacyjne:
pierwszy przygotowany przez Tomka SP9UOB:
437.615MHz – RTTY
435.500MHz – APRS
drugi przygotowany przez Tomka SQ6QV:
432.500MHz – APRS

Dodatkowo na pokładzie została zainstalowana kamera rejestrująca przebieg misji.
Pierwszą ramkę RTTY moja stacja zdekodowała dopiero, kiedy balon objął swym zasięgiem radiowym Bydgoszcz – tj. na wysokości ok. 13,500 m.

Bardzo mocny sygnał SSTV pozwolił na dekodowanie obrazów nawet za pomocą radiostacji ręcznej i telefonu z aplikacją Robot36, z czego skorzystało dziś wieczorem wielu członków Bydgoskiej Sieci Łączności Kryzysowej RBnet – każda okazja do ćwiczeń w terenie jest dobra… 🙂 🙂

Udało mi się zdekodować kilkadziesiąt ramek w RTTY

 

i odebrać cały komplet obrazów w emisji SSTV.

Organizatorom Małopolskiej Nocy Naukowców 2018 bardzo dziękuję za ekscytującą zabawę i życzę wielu sukcesów w kolejnych przedsięwzięciach! 🙂
Sławomir SP2ST

Krótkofalarskie balony stratosferyczne do piątku startują z Ustki

Marcin i koledzy w dniach od 25 do 28 września w godzinach 9:00-11:00 wypuszczają balony z Ustki. Pod balonem znajduje się przeprogramowana sonda meteorologiczna RS41 nadająca pod znakiem SP5BMP.

APRS 432.500 MHz

RTTY 437.650 MHz,  300/540, 7N1

Koledzy zapraszają do nasłuchu, szczególnie ważny jest dla nich APRS. 🙂 🙂

Dziś udało mi się obserwować cały lot krótkofalarskiego balonu, a nawet prawie „sprowadzić go na ziemię” – ostatnią ramkę moja stacja zdekodowała o godz. 12:52:47 LT, kiedy balon był na wysokości 647 m nad ziemią.

Ramki APRS odbierałem jeszcze o godz. 13:03, lecz już bez dekodowania… 🙁

Stacja odbiorcza: SP2ST-4Stacja węzłowa Bydgoskiej Sieci Łączności Kryzysowej RBnet:

Diamond X-510, Yaesu FT-991, APRSIS32.

 

Wszystkim Radioklubowiczom, pasjonatom APRSu i krótkofalarskich balonów stratosferycznych życzę radości !  🙂 🙂

Sławomir SP2ST

 

 

Near Space Conference 2018 – loty balonów stratosferycznych

Radioklubowicze – fani balonowych lotów stratosferycznych, ze względu na obowiązki zawodowe, nie mogli dziś uczestniczyć w Toruniu w Near Space Conference 2018, lecz już od rana toczyli dyskusję na Hangsouts’owym „Radioklubie Bydgoskim” – /ja także ubolewam, że „klubowe życie” z radia 145,225MHz przeniosło się do internetowego komunikatora…/, a potem ze zmiennym szczęściem starali się odebrać i zdekodować sygnały RTTY i APRS.

Copernicus Project i Klub Łączności Ratunkowej oraz Cyfrowych Systemów Łączności SP6ZWR wypuścili dziś w bliski kosmos całą armadę balonów. 🙂 🙂

SP6ZWR RTTY 437.600MHz + APRS 432.500MHz SP6ZWR-11
SP6ZWR-o RTTY 437.610MHz + APRS 432.500MHz SP6ZWR-12
SP6ZWR-n RTTY 437.615MHz + APRS 432.500MHz SP6ZWR-13
SQ6QV-12 APRS 432.500MHz
Niestety, nie udało się odebrać SSTV na 144.500MHz.

https://tracker.habhub.org/#!mt=roadmap&mz=7&qm=1_day&f=SP6ZWR&q=!RS_*;

Kolegom z Copernicus Project i SP6ZWR dziękujemy za wspaniałą kosmiczno-krótkofalarską przygodę!  🙂 🙂