Emisje cyfrowe – synchronizacja czasu w terenie

Komputery używane przez krótkofalowców do pracy w emisjach cyfrowych wykorzystują jako źródła czasu, średniej jakości oscylatory kwarcowe. Po pewnym czasie od uruchomienia, z powodu tzw. dryfu częstotliwości oscylatora, każdy komputer pokazywać będzie inny czas. Problem dotyczy nie tylko sprzętu używanego przez krótkofalowców, lecz wszystkich urządzeń komputerowych na całym świecie.

Zgodność zegarów wewnętrznych sprzętu komputerowego i globalnej sieci Internet zapewniana jest dzięki synchronizacji czasu protokołem NTP (ang. Network Time Protocol – protokół czasu sieciowego). Ma to newralgiczne znaczenie w szybkości i stabilności wymiany danych.

Dzięki protokołowi NTP i serwerom czasu możliwa jest synchronizacja zegarów na poziomie 10 ms dla globalnej sieci i na poziomie 1 ms w sieci lokalnej.

Serwer czasu poprzez protokół NTP, dostarcza wzorcowy czas UTC (ang. Coordinated Universal Time – uniwersalny czas koordynowany) dla innych komputerów.

Większość naszego sprzętu elektronicznego korzysta z synchronizacji czasu z serwerem udostępnianym przez dostawcę systemu operacyjnego (np. time.windows.com), co nie wystarcza już na potrzeby krótkofalowców pracujących emisjami JT65, JT9, FT8, FT8Call.

Toruński serwer czasu zegar.umk.pl od wielu lat rozwiązuje wszystkie problemy Radioklubowiczów z synchronizacją.  🙂 🙂

Polski Optyczny Zegar Atomowy zlokalizowany w Krajowym Laboratorium FAMO w Toruniu, zbudowany przez konsorcjum Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest obecnie najdokładniejszym zegarem w Polsce. Zegar UMK jest systemem dwóch niezależnych optycznych zegarów atomowych z atomami strontu.

https://famo.fizyka.umk.pl/index.php/pl/optyczny-zegar-atomowy-start

https://wwwold.fizyka.umk.pl/fizyka/?q=node/18222

http://wwwold.fizyka.umk.pl/wfaiis/?q=node/18279

Serwer czasu Instytutu Fizyki Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest serwerem NTP synchronizowanym automatycznie do wielu źródeł:

  • w ramach projektu OPTIME do skali czasu UTC (AOS) – realizowanej przez jednostkę PAN – Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borowcu pod Poznaniem, porównywanej z czasem UTC (PL) realizowanym przez Główny Urząd Miar (w oparciu o państwowy wzorzec jednostek miar czasu i częstotliwości), poprzez naukową sieć PIONIER, dzięki urządzeniom przesyłowym zaprojektowanym i zbudowanym w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,
  • UTC (USNO) poprzez dedykowany odbiornik GPS,
  • rubidowego zegara atomowego z Krajowego Laboratorium FAMO,
  • Polskiego Optycznego Zegara Atomowego zlokalizowanego w Krajowym Laboratorium FAMO w Toruniu, zbudowanego przez konsorcjum Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Gorąco zachęcam także innych Krótkofalowców by za pomocą kilku kliknięć, przygotowali swoje komputery do lepszej pracy w emisjach cyfrowych.  🙂 🙂

Popularnym programem do synchronizacji czasu przez Internet jest Dimension 4

http://www.thinkman.com/dimension4/screenshots.htm ,

lecz wśród Radioklubowiczów króluje NetTime zainstalowany w trybie usługi systemowej:

http://www.timesynctool.com/ .

W obu przypadkach zachęcam do wpisania polskiego serwera: zegar.umk.pl  🙂 🙂 🙂

W pracy terenowej jednak nie zawsze mamy zapewniony stały i stabilny dostęp do Internetu. Problem synchronizacji czasu ma krytyczne znaczenie w łączności kryzysowej przy korzystaniu z niektórych emisji cyfrowych do przesyłania danych.

W działaniach Bydgoskiej Sieci Łączności Kryzysowej RBnet w terenie bardzo często wykorzystujemy telefony jako potężne narzędzie komputerowe /oczywiście, zakładamy brak dostępu do GSM i Internetu/.  🙂 🙂

http://radioklub-bydgoski.pl/2018/08/26/skwar-2018-w-sstv/

http://radioklub-bydgoski.pl/2018/08/30/narrow-band-emergency-messaging-system-w-telefonie/

http://radioklub-bydgoski.pl/2018/08/31/wieczorne-testy-przesylania-obrazow-w-nbems/

http://radioklub-bydgoski.pl/2018/09/04/bardzo-udane-testy-przesylania-obrazow-w-nbems/

http://radioklub-bydgoski.pl/2018/09/11/wtorkowe-testy-nbems/

Do synchronizacji czasu w warunkach terenowych gorąco polecam programy, których twórcą jest Mauro Capelli IZ2BKT, QTH Pescarolo niedaleko Cremony.

Do ujednolicenia czasu na komputerze wykorzystywany jest telefon z GPS, połączony za pomocą Bluetooth.

Na PC należy zainstalować program BktTimeSyncServer,

a w telefonie – aplikację BktTimeSyncAndroid.

Pod Windows 32/64 wymagane jest środowisko Java w wersji 8 i wyżej.

http://www.maniaradio.it/en/bkttimesyncphone.html

 

W sytuacji kryzysowej, kiedy w terenie nie mamy telefonu z GPS /lub system nie funcjonuje/, polecam niewielki, rewelacyjnie działający program Dawida Benzela KD6RF, QTH Gilmer niedaleko Dallas.

Mobile_JT_Clock_Sync_2

http://vtenn.com/Blog/?p=1319

Życzę niezawodnej synchronizacji i wielu DXów!  🙂

Sławomir SP2ST