Interfejs Bluetooth dla AndFlmsg oraz AndPskmail ale nie tylko ;)

W związku z potrzebą poprawienia jakości wysyłanych/odbieranych wiadomości NBEMS i PSKMAIL postanowiłem wykorzystać stosunkowo tani interfejs Bluetooth do połączenia radiostacji z telefonem/tabletem z oprogramowaniem NBEMS/PSKMAIL w celu zastąpienia interfejsu akustycznego. Interfejs akustyczny jednakże nie będzie zapomniany gdyż przyjdzie nam z pomocą gdy z jakiegoś powodu zawiodą rozwiązania sprzętowe. Schemat połączeń modułu Bluetooth oraz kilku elementów dopasowujących poziomy sygnałów przedstawiam poniżej.

Wykorzystany moduł bluetooth to urządzenie o symbolu MT3588  zbudowane  w oparciu o układ AC1751AP. Urządzenie pozwala jak przewiduje producent na podłączenie typowych elementów audio takich jak głośniki/słuchawki bezprzewodowo do naszego sprzętu audio a także wykorzystanie go jako urządzenia „handsfree”. Maleństwo posiada wbudowaną baterię litową (pozwalającą na pracę około 30 minut w zależności od podłączonego urządzenia) do której ładowania posiada wbudowany port mikro USB. Moduł jest mały i zapewnia komunikację w obie strony jednakże aby wykorzystać go do naszego interfejsu musimy go delikatnie zmodyfikować. Należy zdemontować ( wylutować ) wewnętrzny mikrofon pojemnościowy gdyż w jego miejsce musimy podłączyć tor wyjściowy audio naszej radiostacji.

Moduł z widocznym mikrofonem pojemnościowym.

Moduł chwilę po wylutowaniu mikrofonu.

Do pól lutowniczych po zdemontowanym mikrofonie należy przylutować przewód (koniecznie ekranowany),który musimy wyprowadzić na zewnątrz obudowy i zakończyć odpowiednim wtykiem lub gniazdem. Do budowy interfejsu zastosowałem potencjometry montażowe o rezystancji 10 kiloomów oraz kondensatory o pojemności 1 mikrofarada przy czym nie są to wartości krytyczne – testowałem także potencjometry 22 kiloomy oraz kondensatory 4,7 mikrofarada i układ działał równie dobrze. Po zmontowaniu i podłączeniu układu do naszej radiostacji ( testowałem ręczne radiostacje wyposażone w funkcję VOX , UV-5R , GD-77, KG-UV2D ) musimy jeszcze wyregulować poziomy sygnałów potencjometrami ale na początek ustawiamy je w połowie wartości. Możemy teraz przystąpić do testów, po uruchomieniu modułu MT3588 włączamy Bluetooth w naszym telefonie/tablecie odnajdujemy moduł i parujemy z nim nasze urządzenie. Uruchamiamy aplikację AndFlmsg , wybieramy z menu „Włącz BT audio” lub „Bluetooth ON” w zależności od wersji językowej jaką posiadamy i możemy wysyłać o odbierać wiadomości. Konieczne może okazać się dostrojenie poziomów zarówno wysyłanych jak i odbieranych sygnałów potencjometrami tak aby wiadomości były zarówno wysyłane jak i odbierane w pełnej czytelności bez przesterowania sygnału.

Elementy zmontowane na płytce uniwersalnej.

Moduł MT3588 można kupić już za około 20 zł na popularnym portalu aukcyjnym , ceny w sklepach internetowych kształtują się w okolicach od dwudziestu kilku do trzydziestu kilku złotych więc nie jest to wielki koszt a interfejs może zostać wykorzystany do podłączenia praktycznie każdej radiostacji wyposażonej w funkcję VOX czy to z urządzeniem mobilnym czy z komputerem. Rozbudowując nieco układ możemy go przystosować także do pracy z radiostacjami nie posiadającymi funkcji VOX.

Grzegorz SQ2RBY