Ćwiczenia RAIN 2018 – podsumowanie.

Szanowni koledzy krótkofalowcy!

Na wstępie chcielibyśmy podziękować  wszystkim stacjom które zgłosiły swoją obecność w sobotnich ćwiczeniach łączności kryzysowej o kryptonimie RAIN 2018. Nie spodziewaliśmy się tak licznego odzewu!

Ogółem udało się nawiązać łączność z 25 stacjami, w tym pięć stacji pracujących z terenu  oraz dwie stacje DX. Żadna ze stacji terenowych nie zgłosiła zagrożeń.

SQ2RBY/P

SP2ROB/P

SP2MKR/P

SP2ST/P

SP2CWO/P

SP2MCO/P

SP5BRD

SP3LWW

SQ2FRB

SP2CA (stacja zapasowa dla stacji terenowej RBnet pracującej pod znakiem SN2RB)

SP2KRZ

SP2JP/M

SP2WH

SP2DTW

SQ2RCE

SQ2BNP

SP2FCR

SP2ATJ

SP2MSA

SP2BPS

SQ2BNW

SP2RXV

SO100POL

SQ2PVB

Przeprowadzenie ćwiczeń było przewidziane pomiędzy godz. 1300LT a 1430LT.  Ponieważ ćwiczenia rozpoczęły się kilka minut po przewidzianej godzinie słychać było głosy , że ćwiczenia powinny zaczynać się punktualnie. Nie jestem pewien czy sytuacje kryzysowe (na nadejście których się przygotowujemy, będą zdarzały się punktualnie i zgodnie z planem) ale ja ze swojej strony obiecuję, że następnym razem uda nam się na czas rozłożyć w terenie jeszcze bardziej rozbudowaną stację sztabową RBnet 🙂

W tym miejscu należą się słowa podziękowania dla Edka SP2JP za pomoc osobistą i sprzętową w uruchomieniu stacji terenowej. Dzięki niemu na fordońskich górkach, nieopodal Doliny Śmierci stanął ponad 10metrowy wojskowy maszt CLARK na szczycie którego zostały umocowane anteny X510 na pasmo UKF i G5RV na pasmo KF. Dodatkowo w zapasie zostały anteny mobilowe i radia ręczne. Cała instalacja wyglądała imponująco. Spacerowicze, biegacze i biegaczki odwracali głowy, bo o taki widok trudno w tym dzikim terenie.

Stacja SN2RB dysponowała zasilaniem akumulatorowym o łącznej pojemności ok 150AH oraz transceiverami o mocy maksymalnej 100W w paśmie 2m i na pasmach KF.

Po przeprowadzeniu lokalnego sprawdzenia łączności podjęliśmy próby przekazania raportu do SP5MASR – czyli stacji Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej (masr.pl) na paśmie KF. Ostatecznie raport udało się przekazać na paśmie UKF! za pomocą stacji pośredniczącej SP5BRD. Udało się to dzięki temu, że stacja SN2RB była w znakomitej lokalizacji (wysoko i bez zakłóceń – kiedy pogarszały się warunki i SP5BRD zanikał dla słuchających stacji domowych, my na górce dużo powyżej wieżowców  słyszeliśmy doskonale).

Chwilę później zgłosiła się stacja SP2ATJ  i zaproponowała przekazanie raportu za pomocą WIN-LINK. Następnie stacja SP2ATJ przekazywała raporty o otrzymanym potwierdzeniu odebrania radiogramu.  Bardzo dziękujemy za profesjonalne podejście do komunikacji w warunkach łączności kryzysowej i  wyczekanie na swoje okienko czasowe, tak żeby nie zakłócać pracy stacji sztabowej SN2RB.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za zgłoszenie w ćwiczeniach.

Do usłyszenia w następnych!