Walne Zebranie członków klubu SN2RB

W następną środę w dniu 23 stycznia o godzinie 17:00 (17:15 w drugim terminie) w UTP przy ul. Kaliskiego 7 w budynku 2.4 sala 102 odbędzie się Walne Zebranie sprawozdawczo wyborcze Radioklubu Bydgoskiego.

Ćwiczenia RAIN 2018 – podsumowanie.

Szanowni koledzy krótkofalowcy!

Na wstępie chcielibyśmy podziękować  wszystkim stacjom które zgłosiły swoją obecność w sobotnich ćwiczeniach łączności kryzysowej o kryptonimie RAIN 2018. Nie spodziewaliśmy się tak licznego odzewu!

Ogółem udało się nawiązać łączność z 25 stacjami, w tym pięć stacji pracujących z terenu  oraz dwie stacje DX. Żadna ze stacji terenowych nie zgłosiła zagrożeń.

SQ2RBY/P

SP2ROB/P

SP2MKR/P

SP2ST/P

SP2CWO/P

SP2MCO/P

SP5BRD

SP3LWW

SQ2FRB

SP2CA (stacja zapasowa dla stacji terenowej RBnet pracującej pod znakiem SN2RB)

SP2KRZ

SP2JP/M

SP2WH

SP2DTW

SQ2RCE

SQ2BNP

SP2FCR

SP2ATJ

SP2MSA

SP2BPS

SQ2BNW

SP2RXV

SO100POL

SQ2PVB

Przeprowadzenie ćwiczeń było przewidziane pomiędzy godz. 1300LT a 1430LT.  Ponieważ ćwiczenia rozpoczęły się kilka minut po przewidzianej godzinie słychać było głosy , że ćwiczenia powinny zaczynać się punktualnie. Nie jestem pewien czy sytuacje kryzysowe (na nadejście których się przygotowujemy, będą zdarzały się punktualnie i zgodnie z planem) ale ja ze swojej strony obiecuję, że następnym razem uda nam się na czas rozłożyć w terenie jeszcze bardziej rozbudowaną stację sztabową RBnet 🙂

W tym miejscu należą się słowa podziękowania dla Edka SP2JP za pomoc osobistą i sprzętową w uruchomieniu stacji terenowej. Dzięki niemu na fordońskich górkach, nieopodal Doliny Śmierci stanął ponad 10metrowy wojskowy maszt CLARK na szczycie którego zostały umocowane anteny X510 na pasmo UKF i G5RV na pasmo KF. Dodatkowo w zapasie zostały anteny mobilowe i radia ręczne. Cała instalacja wyglądała imponująco. Spacerowicze, biegacze i biegaczki odwracali głowy, bo o taki widok trudno w tym dzikim terenie.

Stacja SN2RB dysponowała zasilaniem akumulatorowym o łącznej pojemności ok 150AH oraz transceiverami o mocy maksymalnej 100W w paśmie 2m i na pasmach KF.

Po przeprowadzeniu lokalnego sprawdzenia łączności podjęliśmy próby przekazania raportu do SP5MASR – czyli stacji Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej (masr.pl) na paśmie KF. Ostatecznie raport udało się przekazać na paśmie UKF! za pomocą stacji pośredniczącej SP5BRD. Udało się to dzięki temu, że stacja SN2RB była w znakomitej lokalizacji (wysoko i bez zakłóceń – kiedy pogarszały się warunki i SP5BRD zanikał dla słuchających stacji domowych, my na górce dużo powyżej wieżowców  słyszeliśmy doskonale).

Chwilę później zgłosiła się stacja SP2ATJ  i zaproponowała przekazanie raportu za pomocą WIN-LINK. Następnie stacja SP2ATJ przekazywała raporty o otrzymanym potwierdzeniu odebrania radiogramu.  Bardzo dziękujemy za profesjonalne podejście do komunikacji w warunkach łączności kryzysowej i  wyczekanie na swoje okienko czasowe, tak żeby nie zakłócać pracy stacji sztabowej SN2RB.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za zgłoszenie w ćwiczeniach.

Do usłyszenia w następnych!

Ćwiczenia RAIN 2018 – sb 24.11.18 1300LT 145.225

Ogłaszam ćwiczenia RBnet pod kryptonimem RAIN 2018, które odbędą się dnia 24.11.2018 od godziny 13.00LT QRG 145.225

Ćwiczenia nasze będą częścią międzynarodowych ćwiczeń o tym samym kryptonimie.

Część międzynarodowa będzie polegała na przekazaniu informacji z Polski do Holandii za pośrednictwem stacji niemieckiej – uwaga: to nas jako RBnet nie dotyczy.

Oprócz tego nasz Polski EmCom organizuje ćwiczenia lokalne, czyli 24.11.18r.  ruszamy w teren lub z domu przekazujemy informację do stacji sztabowej o swojej obecności i/lub jakimkolwiek zagrożeniu.

Następnie stacja sztabowa SN2RB przekaże informację do stacji SP5MASR z raportem naszych ćwiczeń lokalnych.

W związku z koniecznością dostosowania się do harmonogramu ćwiczeń międzynarodowych, wasze raporty stacja SN2RB będzie przyjmowała do godz. 1320LT. Bezwzględne pierwszeństwo mają stacje terenowe. Opady, temperatura, ogólnie pogoda nie będzie naszym sprzymierzeńcem.

W dalszej części testy, próby antenowe – wg. uznania biorących udział.

Regulamin całych ćwiczeń znajduje się tutaj.

Serdecznie zapraszam do zabawy, która może kiedyś okazać się pożyteczna.

Koordynator RBnet

Marcin SP2SJ

Ćwiczenia Renegade/Sarex 2018/II – PODSUMOWANIE

W dniach 14 i 15 listopada prowadziliśmy ćwiczenia z nasłuchu syren alarmowych, które mogły zostać użyte w czasie ogólnopolskich ćwiczeń Renegade/Sarex 2018/II organizowanych przez  Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

W czasie ćwiczenia mógł odbyć się trening systemu alarmowania i ostrzegania, podczas którego mogła wystąpić konieczność uruchomienia syren alarmowych w celu ogłoszenia i odwołania alarmu.

Podczas treningu były przekazywane drogą radiową ćwiczebne komunikaty ostrzegawcze dotyczące naruszenia przestrzeni Rzeczypospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statucie RENEGADE, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.

Żadna ze stacji, które zgłosiły raporty nie słyszała dźwięku syren. Wynika z tego, że prawdopodobnie syreny nie zostały użyte w Bydgoszczy 😉

Następujące stacje zgłosiły raporty „0” czyli brak słyszalności syren alarmowych:

 1. SP2ATJ
 2. SP2LKI
 3. SP2CWO
 4. SP2DTW
 5. SQ2RBY
 6. SQ2DR
 7. SP2ST
 8. SP2CA
 9. SP2ROB
 10. SQ2FRB
 11. SP2WH
 12. SP2OFS
 13. SP2JTC
 14. SP2SJ

Tutaj jest link do mapy prezentującej przybliżone lokalizacje stacji prowadzących nasłuch.

Powyższe informacje zostały przekazane do Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM Bydgoszcz.

Renegade/Sarex 2018/II 14 – 15.11.2018

W nawiązaniu do poprzedniego wpisu dotyczącego ćwiczeń Renegade/Sarex 2018/2 <<LINK>> proszę o wyczulenie słuchu w dniach 14 i 15.11.2018. 🙂
Proszę nasłuchiwać dźwięku syren alarmowych:
Ogłoszenie alarmu – modulowany dźwięk syreny w okresie 3 minut.
Odwołanie alarmu – ciągły dźwięk syreny w okresie 3 minut.
Następnie proszę przekazać do mnie dowolnym kanałem informacyjnym następującą informację:
ZNAK, QTH – ulica, raport;
0 – nie słyszałem syren
1 – słyszałem syreny na zewnątrz budynku
2 – słyszałem syreny wewnątrz budynku
Na podstawie przesłanych przez Was informacji stworzymy mapę słyszalności i prześlemy ją do Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM Bydgoszcz.
Być może uda mi się powiadomić Was wcześniej za pomocą wiadomości SMS.
Pozdrawiam
P.O. Koordynatora RBnet
Marcin SP2SJ

Ćwiczenia Renegade/Sarex 2018/II

W dniach 14-15 listopada 2018 r. (termin zapasowy 16 listopada br.) Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje krajowe ćwiczenie RENEGADE – SAREX 2018/II. Jednym z elementów przedsięwzięcia jest epizod dotyczący naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie RENEGADE, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.

Podczas ćwiczeń, na trasie przelotu samolotu (na zagrożonym obszarze kraju), uruchomione zostaną syreny alarmowe.
Ogłoszenie alarmu – modulowany dźwięk syreny w okresie 3 minut.
Odwołanie alarmu – ciągły dźwięk syreny w okresie 3 minut.

Sygnał alarmowy będzie miał charakter ćwiczebny (jeśli zostanie wyemitowany) i nie będzie związany z wystąpieniem realnego zagrożenia. Prosimy o zachowanie spokoju i niepodejmowanie z tego tytułu żadnych działań.

Bydgoska Sieć Łączności Kryzysowej RBnet planuje przeprowadzić w tym terminie ćwiczenie polegające na nasłuchu i ocenie słyszalności syren alarmowych w miejscach przebywania poszczególnych członków sieci, klubowiczów; a następnie przekazanie raportu – mapy słyszalności do Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

Szczegółowe  informacje wkrótce.
P.O. Koordynatora RBnet
Marcin SP2SJ

Interfejs Bluetooth dla AndFlmsg oraz AndPskmail ale nie tylko ;)

W związku z potrzebą poprawienia jakości wysyłanych/odbieranych wiadomości NBEMS i PSKMAIL postanowiłem wykorzystać stosunkowo tani interfejs Bluetooth do połączenia radiostacji z telefonem/tabletem z oprogramowaniem NBEMS/PSKMAIL w celu zastąpienia interfejsu akustycznego. Interfejs akustyczny jednakże nie będzie zapomniany gdyż przyjdzie nam z pomocą gdy z jakiegoś powodu zawiodą rozwiązania sprzętowe. Schemat połączeń modułu Bluetooth oraz kilku elementów dopasowujących poziomy sygnałów przedstawiam poniżej.

Wykorzystany moduł bluetooth to urządzenie o symbolu MT3588  zbudowane  w oparciu o układ AC1751AP. Urządzenie pozwala jak przewiduje producent na podłączenie typowych elementów audio takich jak głośniki/słuchawki bezprzewodowo do naszego sprzętu audio a także wykorzystanie go jako urządzenia „handsfree”. Maleństwo posiada wbudowaną baterię litową (pozwalającą na pracę około 30 minut w zależności od podłączonego urządzenia) do której ładowania posiada wbudowany port mikro USB. Moduł jest mały i zapewnia komunikację w obie strony jednakże aby wykorzystać go do naszego interfejsu musimy go delikatnie zmodyfikować. Należy zdemontować ( wylutować ) wewnętrzny mikrofon pojemnościowy gdyż w jego miejsce musimy podłączyć tor wyjściowy audio naszej radiostacji.

Moduł z widocznym mikrofonem pojemnościowym.

Moduł chwilę po wylutowaniu mikrofonu.

Do pól lutowniczych po zdemontowanym mikrofonie należy przylutować przewód (koniecznie ekranowany),który musimy wyprowadzić na zewnątrz obudowy i zakończyć odpowiednim wtykiem lub gniazdem. Do budowy interfejsu zastosowałem potencjometry montażowe o rezystancji 10 kiloomów oraz kondensatory o pojemności 1 mikrofarada przy czym nie są to wartości krytyczne – testowałem także potencjometry 22 kiloomy oraz kondensatory 4,7 mikrofarada i układ działał równie dobrze. Po zmontowaniu i podłączeniu układu do naszej radiostacji ( testowałem ręczne radiostacje wyposażone w funkcję VOX , UV-5R , GD-77, KG-UV2D ) musimy jeszcze wyregulować poziomy sygnałów potencjometrami ale na początek ustawiamy je w połowie wartości. Możemy teraz przystąpić do testów, po uruchomieniu modułu MT3588 włączamy Bluetooth w naszym telefonie/tablecie odnajdujemy moduł i parujemy z nim nasze urządzenie. Uruchamiamy aplikację AndFlmsg , wybieramy z menu „Włącz BT audio” lub „Bluetooth ON” w zależności od wersji językowej jaką posiadamy i możemy wysyłać o odbierać wiadomości. Konieczne może okazać się dostrojenie poziomów zarówno wysyłanych jak i odbieranych sygnałów potencjometrami tak aby wiadomości były zarówno wysyłane jak i odbierane w pełnej czytelności bez przesterowania sygnału.

Elementy zmontowane na płytce uniwersalnej.

Moduł MT3588 można kupić już za około 20 zł na popularnym portalu aukcyjnym , ceny w sklepach internetowych kształtują się w okolicach od dwudziestu kilku do trzydziestu kilku złotych więc nie jest to wielki koszt a interfejs może zostać wykorzystany do podłączenia praktycznie każdej radiostacji wyposażonej w funkcję VOX czy to z urządzeniem mobilnym czy z komputerem. Rozbudowując nieco układ możemy go przystosować także do pracy z radiostacjami nie posiadającymi funkcji VOX.

Grzegorz SQ2RBY

Polski interfejs AndFlmsg 1.3.3

Mamy w końcu pierwszą spolonizowaną wersję testową aplikacji AndFlmsg do obsługi emisji cyfrowych z urządzeń mobilnych pracujących na systemie Android !!! 🙂 🙂

Dzięki ścisłej współpracy z autorem Johnem VK2ETA udało nam się doprowadzić do polonizacji aplikacji. Program testowany jest na kilku urządzeniach takich jak tablety i smartfony z różnymi wersjami systemu Android. Aplikacja doczekała się także drobnych zmian związanych z uprawnieniami w nowych wersjach systemów Android.

Wkrótce po dopracowaniu drobnych błędów w wyświetlaniu niektórych polskich słów, aplikacja będzie gotowa do udostępnienia w przestrzeni publicznej dla wszystkich. W celu zachęcenia do testów spolonizowanej aplikacji zamieszczamy kilka zrzutów ekranu.

Grzegorz SQ2RBY

Ćwiczenia RBnet „Zalew 2018”

Dziś Bydgoska Sieć Łączności Kryzysowej RBnet prowadziła ćwiczenia terenowe pod kryptonimem „Zalew 2018”.

Jezioro Koronowskie nazywane potocznie Zalewem Koronowskim jest zbiornikiem retencyjnym zbudowanym w latach 1951-1963. W miejscowości Tylna Góra nad Zalewem zlokalizowany jest Ośrodek Szkolenia SPPSP.

Celem głównym ćwiczeń „Zalew 2018” było skuteczne przekazanie tekstu, obrazu i komunikatu fonicznego z Ośrodka Szkolenia SPPSP do Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy.

Ćwiczenia realizowane były w godzinach: 10:30-12:30.

O godz. 8:00 Koordynator Bydgoskiej Sieci Łączności Kryzysowej RBnet – Grzegorz SQ2RBY, ogłosił za pomocą SMS, stan podwyższonej gotowości dla zespołów terenowych i poprosił o sprawne udanie się do wyznaczonych punktów, rozstawienie sprzętu i nasłuch na częstotliwości klubowej.

W przypadku terenowej stacji samochodowej przygotowanie do działania zajęło tylko kilka minut. Stacje z wysokimi masztami potrzebowały ok. 20 minut na ustawienie sprzętu do pracy. O 10:25 wszystkie zespoły potwierdziły gotowość do ćwiczeń.

Pierwsza Stacja terenowa RBnet /operatorzy: Zdzisław SP2DTW i Henryk SP2WH/ rozlokowała się w Tylnej Górze.

Druga Stacja terenowa RBnet /operatorzy: Edward SP2JP i Grzegorz SQ2RBY/ rozwinęła się w Koronowie.

Stacja łącznikowa RBnet na łodzi żaglowej /operator Andrzej SP2BPS/ patrolowała obszar Jeziora Koronowskiego pomiędzy Pieczyskami/Koronowem a Tylną Górą.

Trzecia Stacja terenowa RBnet /operatorzy: Robert SP2ROB, Sławomir SP2ST i Marcin SQ2DR/ zajęła stanowisko przy Szkole Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy przy ul. Glinki 86.

Stacja węzłowa RBnet /operator Marcin SP2SJ/ – zabezpieczenie i obsługa przemiennika w Bydgoszczy.

Stacja wspierająca /operator Adam SQ2BNT/ – wsparcie i obsługa zapasowego przemiennika w Bydgoszczy.

W ćwiczeniach RBnet „Zalew 2018” do przekazu tekstu i obrazu wykorzystano NBEMS – Narrow Band Emergency Messaging System – przy zastosowaniu programu AndFlmsg bez interface’u pomiędzy telefonem a radiostacją. Podobnie było w przypadku emisji SSTV i aplikacji SSTV Encoder i Robot36.

Wszystkie stacje pracowały wyłącznie na zasilaniu akumulatorowym. 🙂 🙂

Cele stawiane dzisiejszym ćwiczeniom zostały osiągnięte, a wszystkie postawione zadania efektywnie zrealizowane, za co Koordynator RBnet i Zarząd Radioklubu serdecznie uczestnikom dziękują!  🙂 🙂

Odebrane przez Sławomira SP2ST

Odebrane przez Roberta SP2ROB

Odebrane przez Marcina SQ2DR

Odebrane przez Marcina SP2SJ

 

Rekordowa krótkofalarska misja balonowa :-)

W ramach 9. edycji Nocy w Instytucie Lotnictwa koledzy z Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej – SP5MASR i SP5YAM – Klubu Łączności przy LO im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie, wypuścili balon stratosferyczny z radiosondą.

Tak ogromnego sukcesu misji pewnie nawet sami organizatorzy się nie spodziewali! 🙂 🙂

Doskonale wyważony balon przemienił się we floatera – ustabilizował swój lot na wysokości ok. 31km i tak leciał i leciał… 🙂

Krótkofalarski balon SP5MASR z sondą RS pobił rekordy w długości lotu – ponad 12,5 godziny /tracker pracował 18 godzin/ i w ilości poprawnie zdekodowanych ramek – 6366.

To była niesamowita, pełna emocji misja balonowa! Lot zakończył się dziś rano! 🙂

Dziękujemy organizatorom za wspaniałą krótkofalarską przygodę!